Co udělat s autobaterií, aby byla připravena na zimní starty?

Pokud je baterie na víku opatřena uzávěry, odšroubujte je a doplňte destilovanou vodu. Dbejte na to, aby to byla opravdu destilovaná voda - omyl bývá většinou pro baterii osudový! Elektrolyt doplňte dle pokynů výrobce, nebo podle rysek na baterii (většinou bývá uvnitř otvoru pro dolévání plastová přepážka či jazýček a hladina elektrolytu by neměla přesahovat jeho spodní okraj).
Doplněnou baterii připojte k nabíječi, pozor na dodržení správné polarity kontaktů a kabelů nabíječe! Pokud nevíte, v jakém stavu byla autobaterie před nabíjením, zvolte menší nabíjecí proud a baterii průběžně kontrolujte, zejména její teplotu. Používáte-li automatickou nabíječku, celý proces se zjednodušuje, nabíječ se o vše postará za vás. Plné nabití baterie se projevuje plynováním - probubláváním elektrolytu (nebo v případě automatického nabíječe jeho vypnutím). Baterii v tomto případě odpojte a nechejte ji minimálně hodinu odplynovat. Teprve potom baterii uzavřete a nainstalujte zpět do vozu.
Před připojením kabelů ještě ošetřete kontakty a svorky tenkou vrstvou vazelíny (postačí i olej ve spreji), takto předejdete jejich korozi. Svorky řádně dotáhněte, aby nedocházelo k proudovým ztrátám při startu. Jak instalovat baterii do auta ukazuje třeba tato videoukázka.
A to je vše! Kdyby autobaterie uměla mluvit lidskou řečí, jistě by vám v tuto chvíli pěkně poděkovala :)
Další informace k nabíjení akumulátorů naleznete také ve starších článcích tohoto blogu.
Žádné komentáře:
Okomentovat